Grafické a mediální soubory na webu

6.12.2014

Grafické a mediální soubory na webu

Využívání mediálních souborů je u webových stránek naprostou samozřejmostí. Pokud se na webu používají, tak je vhodné se o nich něco dozvědět, tedy především to, jak by správně měly vypadat a jakých pravidel se držet.

Velikost souborů

Mnoho lidí má problémy s pomalým načítáním stránek. V dnešní době je rychlý internet již ve většině domácností, ale jde především o majitele mobilních zařízení, kterým se web načítá pomaleji. Správnou velikostí grafického obsahu stránek lze jejich velikost zmenšit na nezbytné minimum.

U souborů na stránce by mělo být dosaženo co největší komprese, dokáží ji zvládnout i ty nejjednodušší grafické editory. Ideální velikost obrázku na stránce je v desítkách, nejvíce stovkách kilobytů. Pokud se i váš web pomalu načítá, je ideální shlédnout velikost grafiky na úvodní straně. Pro zjištění velikosti stačí danou grafiku stáhnout, podívat se na její velikost a případně povést kompresi.

Při jakékoliv větší velikosti se stránka načítá déle. Velkou chybou bývá například slide, který rotuje na úvodní straně. Ačkoliv se může zobrazovat postupně, stránka načítá všechny najednou. Ideálním postupem je rovněž sdílení obsahu, kdy se na samotné stránky umístí URL adresa obrázku. Kromě těchto zásad je vhodné dbát na formát, pro plnou validitu zobrazování je ideální vybírat mezi formáty PNG, GIF a WEBP.

Sdílení videí

U videí je podobný postup, jako u obrázků, mělo by se dbát na sdílení. Nahrání je ideální provést na externí zdroj a na web umístit jako odkaz. Pokud je u videí nastaveno automatické přehrávání a není pro web podstatné, tak je ideální ho vypnout, jinak se opět načítání stránky zdržuje, uživatelé navíc nemají rádi obsah, který se začne přehrávat bez jejich vlastní aktivity.

Ochrana obsahu

Pokud se bojíte o ochranu mediálních souborů, tak je vhodné umístit vodoznak a to tak, že se nahraje na obrázky ještě před vložením, nebo snadněji, že se bude generovat automaticky při vložení na web. Pozor je třeba dát i na používání cizího obsahu. Pro využívání volného obsahu lze použít servery jako Flickr a Wikipedia. Při využívání grafiky s cizími autorskými právy je každý vystaven hrozbě, že původní autor zjistí, že jste je použili a bude se domáhat náhrady. Ideální cestou je nákup fotek přes fotobanky, kde lze s předplatným nakupovat grafiku za minimální ceny.

Infonia > Blog > Grafické a mediální soubory na webu
Všechny údaje jsou povinné.
Infonia.cz

E-mail: info@infonia.cz